Apple Otomobillerede El Atıyor

  • Nisan 3, 2020
Apple Otomobillerede El Atıyor

Teknoloji devi Apple, sürücülerin araçlarının kapılarını biyometrik kimlik doğrulaması sistemi ile  açabilmelerine olanak sağlayan yeni bir teknoloji geliştiriyor..
Günün birinde aracınıza sadece bakarak kilidini açıp içine girebilirsiniz. Bunun içinde çok uzun bir süre beklemenize gerek kalmayacak gibi görünüyor çünki zira teknoloji devleri otomobiller için biyometrik kilit sistemleri geliştirmek için yarışıyorlar. “Araç Yetkilendirme Sistemi ve Yöntemi” adıyla yeni bir patent başvurusu yapan Apple, otomobilleri de tıpkı iPhone’lar gibi kişiselleştirmek istiyor. Hyundai önümüzdeki sene, parmak izi ile kapısı açılacak ve motoru çalıştırılacak ilk otomobil modelini üretmeye hazırlanırken telefonlarında biyometrik kilit sistemleri kullanan ve bu konuda önemli deneyimler kazanan Apple de bu birikimini otomobil üreticilerine satmayı planlıyor.
Apple “System and Method for Vehicle Authorization” isimli patent ile ortaya çıkan çalışmaların, parmak izi, avuç içi damar haritası ve hatta göz taraması ile araçların kilidini açmaya yönelik teknolojileri kapsayacağı düşünülüyor. Ayrıca, bu yeni sistemle, aracın kilidini açan kullanıcının kimliğine göre, araçtaki kişiselleştirilmiş ayarların da değişmesi mümkün olacak. ayna ayarları, koltuk ayarları, müzik/radyo tercihleri aracı aileden hangi birey kullanıyorsa, ona göre ayarlanacak.
Söz konusu sistem, teknik olarak, araç sahiplerinin otomobillerindeki müzik, koltuk ayarı ve klima gibi birçok ayarı, akıllı telefonlarına indirecekleri bir uygulama aracılığıyla yapmalarının önünü açabilir.
Patent, birkaç gün önce yayınlanmış olsa da, Apple, çok uzun bir zamandır otonom araç teknolojisi üzerinde çalışıyor. 2014 yılında startı verilen ve sır gibi saklanan Project Titan adındaki proje için en önemli ilerlemenin 2019 yılında yaşanacağı söyleniyordu; ancak iPhone satışlarının yavaşlaması nedeniyle Apple’ın otonom araç projesi gibi diğer projelere ayıracağı paranın da azaldığı belirtiliyor. 2018’de Tesla’nın baş araç mühendisi Doug Field, Apple’ın Project Titan araba projesine öncülük eden Bob Mansfield ile çalışmak üzere Cupertino’ya dönmüştü. Birçok önemli ismi bu proje etrafında toplayan Apple, son olarak Google’ın otonom araç projesi Waymo’nun eski kıdemli mühendisi Jaime Waydo’yu işe aldığını açıklamıştı.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.