Marmaris’in İlk Resmi Kazısı “AMOS” Taş Gaste ile NTV’de!

  • Eylül 23, 2021

Mesut YAR Amos’un Sırlarını Açığa Çıkartıyor!

Marmaris’in bir sırrı var! Amos… Taş Gaste bu hafta, Marmaris’in binlerce yıldır saklanan sırrının izini
sürüyor.

Mesut Yar ve Taş Gaste Marmaris Ticaret Odası’nın Desteğiyle Marmaris’e Geldi!

Antik çağın habercisi Mesut Yar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet GÜRBÜZER Başkanlığında kazılarına yeni başlanan Amos antik kentinde, haber peşine
düştü. Yar, antik çağda Rodos’un “Karşıyaka”sı olarak adlandırılan bölgede, yaklaşık 3 bin yıllık bir antik kentte, ilk bulguları kazı ekibiyle birlikte olay yerinde inceledi.  MTO tarafından Marmaris’e davet edilen programda Mesut Yar, milattan sonra üçüncü yüzyılda burada işlenen kültürel cinayetin şifrelerini, arkeologlarla birlikte çözmeye çalıştı.

İşte Amos’un Sırları!

Definecilerin elinden kurtarılan aile mezarı, bize ne söylüyor? Amoslular dimdik bir yamaçta, nasıl
verimli tarım yapabildi? Kiraya verdikleri tarım alanlarında koydukları katı kurallar nelerdi?
Zenginliklerini korsanlardan nasıl korudular? Milattan Sonra 3’üncü yüzyılda, refah içindeki kentlerini
bir anda terk edip nereye kayboldular?

Yapımcılar ve Ekip Marmaris’ten!

Kısa sürede Ntv’de yükselişe geçen program ilk 8 bölümün ardından yaz sezonuna kadar yeni bölümler yapmak için anlaştı. Mesut Yar ile Taş Gaste’nin yapımcılığını yapan ve formatı Mesut Yar için yazan Marmarisli Murat Ersan ayrıca programın yönetmenliğini de yapmakta. Burcu Kavunoğlu, Ufuk Ulusoy, Kazım Kırım, İpek Ersan, Zeren Çığ gibi Marmaris ve Muğlalı ekip tarafından çekilen Taş Gaste, Doğuş Grubu’nun dijital medyası olan Puhu Tv’de ve Ntv’nin Youtube kanalından da yayınlanmakta. Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan da Taş Gaste’nin Amos Özel baskısına özel ilgi gösteren ve destekleyen isimlerin başında geliyor. Programa konuk olan  Marmaris Kale ve Müze Müdürü Şehime Atabey ile Amos Kazı Komiseri Esengül Yıldız Öztekin’in röportajları da  Taş Gaste’nin Amos Özel Baskısında yerlerini almış.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Marmaris'in Tarihi Kulübü Genç Yeteneklerini Arıyor!

Marmaris’lilerin yakından tanıdığı yönetmen Murat Ersan ”Marmaris’in tanıtımında büyük sıkıntı yaşıyorduk. Amos özel bölümü ile Marmaris’in tanıtımına,  Marmaris Ticaret Odası Mutlu Ayhan ile katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duydum. Amos antik kenti Marmaris turizmine büyük katkı sağlayacaktır. Mutlu Ayhan’ın bunu görmüş olması ve Marmaris’in antik tarihi ile ilgilenmesi beni ayrıca mutlu etti. Ancak , Muğla Valisi Sayın Orhan Tavlı’nın, antik kentlerin gün yüzüne çıkmasında ve onların tanıtılmasında  göstermiş olduğu performans beni hayretler içine düşürdü. Muğla’daki bütün antik kentlerin bir anda ayağa kalktığını Sayın Valimiz tarafından Taş Gaste çekimleri sırasında kendi gözümle görmesem inanmazdım. Muğla’da ve Marmaris’te el birliği ile antik kentleri ayağa kaldırıp tanıtmak milyarlarca dolarlık yatırım yapmaktan çok daha kıymetlidir.”

Mesut Yar ile Taş Gaste, Marmaris Ticaret Odası’nın Katkılarıyla Amos bölümüyle, NTV’de!

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir