Marmaris Sahilinin Yeni Ziyaretçisi

Marmaris Sahilinin Yeni Ziyaretçisi
Ak Balıkçıl Marmaris'te!

Ak Balıkçıl Kuşu Marmarislilerin İlgi Odağı Oldu

Marmaris sahilinde dolaşan "Ak Balıkçıl" kuşu vatandaşların ilgi odağı oldu. Sürüden ayrılarak tek başına kalan ve Marmaris sahilini mesken tutan Ak Balıkçıl kuşuna vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

Yazdan kalma güneşli bir haftasonunu fırsat bilen Marmarisliler sahilleri doldurdu. Sahile yürüyüş yapmaya gelen Marmarisliler deniz kenarında gördükleri bu değişik kuş cinsini merakla izledi. Tüm gün boyunca sahil kıyısında kendisine yiyecek arayan Ak Balıkçıl kuşunu yakından görmek isteyen vatandaşlar deniz kıyısına gelerek fotoğraf çekti. Marmaris Belediyesi'nin önündeki halk plajına gelen Ak Balıkçıl kuşuda kendisine gösterilen bu yoğun ilgiden oldukça memnun bir şekilde balık avladı. Nihat Özalp ise bu güzel kuşu objektiflerinden bize yansıttı.

Ak Balıkçıl Kuşları

Ak balıkçıl kuşları orta büyüklükte tamamen beyaz bir balıkçıldır. Uzun ve ince boyunlu, ince koyu ve sivri gagalı bu kuş türü zaman zaman ak turna ile karıştırılır. Ak balıkçıl kuşları bataklık, sulak alanlar ve denizle kara arasında sıkışan loganlarda yaşarlar. Koloniler halinde yuva yapan Ak Balıkçıllar göç ettikten sonra yuvaları genellikle başka balıkçıl kuşlara yuva olur. Yuvalarını genellikle sulak alanların yakınındaki çalı ve ağaçlar üzerine yaparlar.

Kıyı şeridinde yada sulak alanlarda çevik ve aktif biçimde beslenen Ak Balıkçılların temel besinleri ; Balık, amfibiler, kabuklular ve böceklerdir.

Yarı göçmen olan bu kuşlar Hollanda ve Çek Cumhuriyeti’nde ürerler.  Avrupa’daki nüfusu 30 bin civarında olan Ak Balıkçıl kuşlarının 10 bin kadarı Türkiye’de bulunmaktadır.

Fotoğraf: Nihat Özalp / Marmaris

Kaynak: TRAKUS

Anında haberdar olmak için lütfen sitemize abone olun. Web sitemizin sağ üst bölümünden yada mobil uygulamadaki menüden "Kayıt Ol" seçeneğine tıklayarak abone olabilirsiniz.

Ayrıca,

video haber youtube aboneliği için: 

 https://www.youtube.com/channel/UCFDuUFohkd5c_UPkR1zXqfw

İnstagram: @marmarislifedergisi

twitter: @LifeofMarmaris

facebook: https://www.facebook.com/marmarislife

Pinterest: Marmaris Life