9. Turhan Selçuk Karikatür Yarışması Başlıyor

  • Nisan 2, 2020
9. Turhan Selçuk Karikatür Yarışması, karikatür yarışması

Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması Başlıyor

Muğla’nın Milas Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Turhan Selçuk karikatür yarışması için geri sayım başladı. Bu yıl 9.si düzenlenecek olan Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışmasının son başvuru tarihi ise 30 Nisan 2019 olarak belirlendi. Konu kısıtlamasının olmadığı yarışma tüm yerli ve yabancı çizerlere açık olacak .

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın da yer aldığı seçici kurulda karikatüristler Kamil Masaracı, İzel Rozental, Aslı Alpar, Turgay Karadağ, Halit Kurtulmuş, Serter Karataban ve Turhan Selçuk’un eşi Ruhan Selçuk yanı sıra Kolombiya’dan Adriana Mosquera-Nani  ile  Portekiz’den Christina Sampaio yer alacak.
Uluslararası Turhan Selçuk karikatür Yarışmasının sonuçlarının 20 Mayıs ‘ta açıklanacak ve ödül töreni ise 13 Eylül’de gerçekleştirilecek. Ödül töreniyle birlikte Milas Çöllüoğlu Hanı içerisinde sergilenmeye değer görülen ve ödül alan karikatürlerin sergileneceği bir sergi açılacak. Sergi 1 Ekim’e kadar açık kalacak.
Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışmanın birincisine 7.500, ikincisine 5.000 ve üçüncüsüne 3.000 Türk lirası ödül verilecek. Ayrıca Özel Ödül kazananların konaklama ve yemek giderleri Belediye tarafından karşılanırken,yol masrafları kendilerine ait olacak. Yarışmada 1. 2. ve 3. olan yarışmacıların yol, konaklama ve yemek masrafları ise  Milas Belediyesi tarafından karşılanacaktır.

Yarışmaya katılacak sanatçıların eserlerini “9. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması – Milas Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü Hisarbaşı Mahallesi Belediye Caddesi No:24/A  48200 Milas, Muğla”  yada info@milas.bel.tr  ve milasbelediyebasin@gmail.com  e-posta adreslerine göndermesi gerekiyor.

Turhan Selçuk Kimdir?

Ünlü Türk Karikatürist Turhan Selçuk 1922`de Milas`da (Muğla) doğdu. Adana Erkek Lisesi’nden mezun oldu. İlk karikatürleri 1941`de Adana`da Türk Sözü, İstanbul`da Kırmızı Beyaz ve Şut`ta yayımlandı.
1948`de Şaka, Akbaba, Tasvir ve Aydede dergilerinin kadrolarında yer aldı. Ertesi yıl Yeni İstanbul gazetesine girdi. ABD`li karikatürcü Saul Steinberg`in “çizgiyle mizah” anlayışını benimsedi. Aynı gazetede karikatür tarihini ele alan yazılar kaleme aldı. “Grafik mizah”ın karikatürün evrensel anlatımı olduğunu savundu.

1951`de ilk sergisini açtı; 1952`de, kardeşi İlhan Selçuk ile birlikte öncülerinden olduğu 1950 Kuşağı`nın ilk yayını 41 Buçuk adlı mizah dergisini, 1953`te de Karikatür`ü yayımladı. İlk kitabı Turhan Selçuk Karikatür Albümü`nü çıkardığı 1954`te Milliyet gazetesine başkarikatürcü olarak giren sanatçı, oluşturduğu karikatür üslubunu bu dönemde geometrik bir estetiğe oturtmaya başladı ve bu tür yapıtları, kardeşiyle birlikte çıkardığı mizah dergisi Dolmuş`ta ivme kazandı.
1957`de Milliyet`te “Abdülcanbaz” adlı ünlü çizgi roman kahramanının maceralarına başladı; 1959`da 140 Karikatür`de yeni dönem yapıtlarından bir seçki düzenledi. 1960`larda İtalyan mizah dergisi II Travaso`nun kadrosuna girdi. 1961`de haftalık politika dergisi Yön`de çizmeye başladı; 1962`de Turhan 62, 1964`te ise Hiyeroglif, 1969`da Hal ve Gidiş`i yayımladı. Aynı yıl ikinci kez Yeni İstanbul`a döndü, daha sonra Akşam`a geçti, 1972`de ise Cumhuriyet gazetesinde haftalık panaromik politik karikatürler çizmeye başladı. 1979`da aniklopedik albümü Söz Çizginin`i yayımladıktan sonra 1980`de Milliyet`e döndü. Karikatürcüler Derneği’nin kuruculuğunu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı.. Karikatürleri yurtdışındaki müzelerde yer almaktadır.

Son olarak Cumhuriyet gazetesinde çizen Turhan Selçuk, gazeteci-yazar İlhan Selçuk’un kardeşidir. Ünlü çizer Turhan Selçuk 11 Mart 2010 tarihinde İstanbul’da hayata veda etmiştir.
SERGİLERİ 1951 Şehir Galerisi (Istanbul), 1956 Bordighera (İtalya), Gobrova (Bulgaristan),.
ÖDÜLLERİ 1955 Gazeteciler Cemiyeti Karikatür Dalı Birincilik ödülü, 1956 Italya Bordighera Altın Palmiye ve Aeno Clup Gümüş Kupa Ödülleri, 1962 İtalya Bordighera Gümüş Hurma ödülü, 1970 Italya Vasto İppocampo Ödülü, 1971 Türkiye Sanatçılar Birliği Halkın Sanatçısı ödülü,1975 Italya Vercelli Karikatür Bienali Gümüş Kupa Ödülü, 1982 Gazeteciler Cemiyeti Birincilik Ödülü, 1984 Sedat Simavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.