5 Yıldızlı Karavana Dönemi!

  • Haziran 12, 2020
  • 0
  • 274 Görüntüleme

Pandemi Sürecinde Açık Büfe Nasıl Olacak?

Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Daha çok 4 ve 5 yıldızlı  konaklama tesislerinde yaygın olan, ‘ her şey dahil’ sisteminin ayrılmaz parçası açık büfelerde, pandemi önlemleri çerçevesinde “karavana” usulünü andıran şekilde yemek verileceği belirtildi.

Marmaris Belediyesi’nce, ‘Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci’ başlığı altında düzenlenen ve 2 gün süren bilgilendirme toplantıları sona erdi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Müdürü Nejmettin Kaya, hijyenin önemine değindi, şunları söyledi:

Hijyen Şart!

“Hijyen sertifikası olmayan personeli işletmelerinizde çalıştırmayın. Biz zaten düzenli olarak denetim yapıyorduk. Ama bu süreçte titizliğimiz daha ön planda olacak. Cezalarımız daha yüksek rakamlarda olacak, lütfen hepiniz dikkat edin.” Kaya, ayrıca merak edilen bir başka konuyu, açık büfe uygulamasının pandemi sürecinde nasıl işleyeceğini de anlattı.

İçişleri Bakanlığı’nın ilgili genelgesi doğrultusunda, bilgilendirmede bulunan Nejmettin Kaya,  ‘yeni normal açık büfe’ için ‘karavana’ benzetmesi yaptı. Kaya, konuşurken sinevizyon ekranına, biri geçen yıl bir otelin açık büfesinde çekilmiş, diğeri pandemi önlemi alınmış yeme içme hizmeti veren tesiste çekilmiş iki fotoğraf yansıdı.

Açık Büfenin Normali Artık Böyle!

Marmaris İlçe Tarım ve Orman Müdürü, fotoğraflara dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

Bu haber de ilginizi çekebilir  65 Yaş Üstü Yabancı Turiste Kısıtlama Olacak Mı?

“Bu sene turizm tesislerinde en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında açık büfe geliyor.. Artık, kimse açık büfeden kendi yemeğini kendisi almayacak. Kaba tabiriyle karavana diyebileceğimiz bir sistem uygulanacak”

Kaya’nın aktardıklarına göre,  her yemeğin başında bir mutfak görevlisi olacak. Yemekleri tabağa görevli koyacak. Misafir ile açık büfe ve görevli arasında  sosyal mesafe sağlanacak, temas kesinlikle olmayacak.

Genelgede Ne Yazıyor?

İç İşleri Bakanlığı’nın söz konusu genelgesinde ise uygulama hakkında şu sözler yer alıyor:  “Açık büfe uygulamasının sürdürülmesi durumunda, büfede bulunan yiyeceklerin misafirler tarafından alınmasını ve misafirlerin yiyeceklerle temas kurmasını engelleyici bir yöntem geliştirilecektir. İstenen yiyeceklerin önlemler dahilinde bir görevli tarafından misafirlere servis edilmesi sağlanacaktır.”

Bugün Sona Erdi

Bakanlıkların genelgelerine göre çalışma şartları yeniden düzenlenen konaklama tesislerinin yeni döneme nasıl adapte olacağı bir çalıştayla ele alındı. İki gün süren toplantıda sağlık çalışanları, ilgili kamu kurumlarının yetkilileri, uzman kişiler ve Marmaris Belediyesi yetkilileri sunum yaptı. Eğitimlere yaklaşık 200 sektör temsilcisi katıldı.

Fotoğraf: Marmaris Belediyesi

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × two =